
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 24 |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Min Input Voltage | 5 V |
| Output Current | 2.5 A |
| Output Voltage | 5.25 V |
| Output Type | Adjustable |
| Switching Frequency | 2.05 MHz |
| Max Input Voltage | 42 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Efficiency | 95 % |
| Min Output Voltage | 5 V |
| Max Output Voltage | 5.25 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Topology | Buck |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| Quiescent Current | 1 µA |
Stock: 552
Distributors
pcbx
Unit Price$6.25536
Ext.Price$6.25536
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $6.25536 | $6.25536 |
| 10 | $4.87431 | $48.74310 |
| 25 | $4.66964 | $116.74100 |
| 50 | $4.47356 | $223.67800 |
| 100 | $4.28572 | $428.57200 |
| 300 | $4.10576 | $1231.72800 |
| 500 | $3.93336 | $1966.68000 |
| 1000 | $3.76832 | $3768.32000 |
